Usenet
Tegemist on faili jagamise süsteemiga, mis loodi juba 1980. aastal Duke ülikooli üliõpilaste poolt. Lahenduses puudus keskne server - kõik serverid suhtlesid omavahel, justkui suur failivahetus võrgustik. Esialgu oli Usenet mõeldud tekstiteadete (ASCII 7-bit enkodeeritud) edastamiseks, hiljem loodi võimalus infot edastada ka binaarsel kujul ning see on hetk, mil sai alguse Usenet, kui failijagamissüsteemi ajalugu. (Allikas: http://courses.cs.ut.ee/2009/internet/).
Tsiteerin ühte Hinnavaatluse foorumi postitust, mis on kirjutatud 2008. aastal: "Usenet on/oli selline huvitav suhtluskanal, kuhu arvutikauged inimesed tavaliselt ei sattunud ja seega oli see omamoodi filter. Vahel, kui koolides olid arvutiõpetuse tunnid, siis tuli ka õpilaste läbu, sest see kuulus õppeprogrammi hulka. Useneti kasutamiseks tuli kasutada mõnda programmi (näiteks Outlook Express), mis postitused arvutisse tiris ja vastamine oli nagu e-kirja saatmine. Mõned kasutasid/kasutavad Usenetiga suhtlemiseks ka maililisti, mis oli vahendajaks. Usenetis postitamine ei olnud tavaliselt nii anonüümne nagu seda on foorumid." Siin kohal siis rõhutan, et tegemist oli 2008. aasta postitusega, mis algas sõnadega "on/oli".
IRC
Internet Relay Chat on 1988. aastal Jarkko Oikarinen poolt loodud reaalaja vestluse vorm, mis võimaldab failide jagamist kahe kliendi vahel. Loodi asendamaks programmi MUT (MultiUser talk). IRC on algselt mõeldud suhtlemiseks, kui hiljem saab suuresti tarkvara levitamise pärusmaaks. Peamiselt on IRC loodud "mitu mitmele" suhtlemiseks suhtlusfoorumitest, kuid lubab ka "üks ühele" suhtlemist privaatselt. Oma olemuselt on tegemist avatud protokolliga, mis kasutab TCP-d ning valikuliselt SSL-i.
Isiklikult on ka minu elus on olnud periood, kus IRC kanalites suhtlemine ületas kriitilise piiri ja olid ajad, kus IRC kanalitest suhtlemine oli sama populaarne, kui tänasel päeval Facebook Messenger kasutus. Kasutajad, kes suurematest kanalites administraatori kohta omasid, olid justkui priviligeeritud ja võisid uhkust tunda. IRC tehnoloogia on ka tänapäeval kasutusel, kuid selle populaarsus pole enam kindlasti see, mis tema õitseaegadel.
Wikipedia definitsioon: Rühmadiskussioon Internetis on protokoll reaalajas Interneti kaudu tekstsõnumite vahetamiseks. Selle peamine eesmärk on võimaldada gruppide vahelist suhtlust foorumites, mida nimetatakse kanaliteks.FTP
File Transfer Protocol 1985. aastal loodud ning tänase päevani aktuaalne ja laialdaselt kasutust leidev failide edastamise protokoll, mis võimaldab mitmel kasutajal samaaegselt luua ühendus ühe tsentraalse serveriga. Eesmärk on failide edastamine ühest arvutist (või serverist) teise. Oli periood, kus FTP serverid olid ühed peamine piraattarkvara levitamise kohad, kuna võimaldas failide üleslaadinud kasutajale mingil määral anonüümsust. Ühed kõige tuntumad Eesti sellised FTP serverid olid toru.hot.ee ja pump.starman.