28.09.17

Uus meedia

Suhtlusportaalid ja sotsiaalvõrgustikud
"Sõnad on, heli ja pilt puudu"

„Arvutid on lapsed ära rikkunud“ ütlust olen ma kodus korduvalt kuulnud. Ka minu elus on olnud periood, kus IRC kanalites suhtlemine ületas kriitilise piiri. Lisaks veel sõpradega suhtlemine MSN-i kaudu, mis üsna kiiresti asendas telefonitsi rääkimise või sõpradel külas käimise (see oli veel aeg, kui mobiiltelefonid välja valitute taskus olid). Sel ajal tundus, et kogu suhtlus kolis arvutisse ja selle asemel, et helistada, sai midagi klaviatuuri „klõbistatud“.
Mingil määral ma olen nõus, et tõepoolest on arvutid suhtlemise ära rikkunud. Teatud vanuses mõjub see enesekindlusele, edasi annab tunda oskustest ja kogemustes inimesega silmast-silma vesteldes. Inimesed tunduvad justkui enesesse tõmbunud, sest nad on nii vaiksed ja ei oska sõnu ritta seada – pole mitte millestki rääkida.
Samuti annab arvutis suhtlemine vältida inimeste reaktsiooni sinu jutule – tuntakse ennast kindlana ning julgena kui lõvi. Tekib karistamatuse tunne. Ja kui samad olukorras nö päris elus tekivad, siis need on sind kiired ära karistama.
Internetiajastu tulekuga kadusid kirjasõbrad - käsitsi kirjutatud kirjad, mis ümbrikusse pandi, mark peale kleepiti ning kaugemale asuvale sõbrale saadeti, ise samal ajal kannatamatult vastust ootama jäädes. Nendest inimestest said igaõhtused vestluskaaslased ning see hulk infot, mis muidu oleks vahetatud aastaga tehti nüüd ära nädalatega. 
Natuke ka õigekirjast. Mäletan ka ise mõnda korda, kui kogemata sai koolis kirjutatud mõni interneti slängi sõna ja pidid pigem mõtlema hakkama, kuidas õige on. Lisaks palju lühendeid, sest võimalikult vähe oli vaja trükkida võimalikult kiiresti.

Kokkuvõtvalt – reaalajasuhtlus on kindlasti vähemal või rohkemal määral mõjutanud inimeste suhtlust päriselus. Mõni inimene on rohkem mõjutatud saanud, mõni vähem kuid jälg on tekitatud.

Osa filmist "Perfect Stranger" (2007) räägib sellest, et kui lihtne on internetis suheldes olla ükskõik, kes sa olla tahad, kui lihtne on inimesi eksitada ja kui kerge on sind petta. Filmi lõpus on tsitaat, mille olen kunagi endale üles kirjutanud ning tahan seda ka hetkel siin jagada. Paneb kindlasti mõtlema.

"It Starts with a quiet hum, an empty screen inviting you. „Come inside“ it says, „We’re always open“ ... It’s a world, you think, where actions have no consequences, where guilt is cloaked by anonymity, where there are no fingerprints. An invisible universe filled with strangers interconnected online and disconnected in life. It will steal your secrets, corrupt your dreams, and co-opt your identity. Because in this world, where you can be anything you want, anyone you want, you just might lose sight… of who you are."

Juhtusin hiljuti nägema ja kuulama Simon Sinek arutelu Y-põlvkonna (millenniumi põlvkond; millenniumilapsed) üle, kus ta samuti puudutab sotsiaalmeedia ja tänapäeva ühiskonna koosmõju, selle tagajärgi ning põhjuseid. Tooksin sealt samuti välja ühe tsitaadi:

"Alcohol is not bad, too much alcohol is bad. Gambling is fun, too much gambling is dangerous. There is nothing wrong with social media and cell phones - it’s the IMBALANCE! /…/ And like all addictions, in time it’ll destroy relationships, it’ll cost time and it’ll cost money and it’ll make your life worse."




21.09.17

Arpanetist Facebookiniː Interneti kujunemislugu

Kas erinevat "nähtust", mille välja valisin ja mis elasid juba enne 1991. aastat ehk enne veebi tulekut on Usenet ja FTP. Natuke räägin ka IRC-ist. FTP klassifitseerin kategooriasse, mis ka tänapäeval teada ja tuntud on.

Usenet

Tegemist on faili jagamise süsteemiga, mis loodi juba 1980. aastal Duke ülikooli üliõpilaste poolt. Lahenduses puudus keskne server - kõik serverid suhtlesid omavahel, justkui suur failivahetus võrgustik. Esialgu oli Usenet mõeldud tekstiteadete (ASCII 7-bit enkodeeritud) edastamiseks, hiljem loodi võimalus infot edastada ka binaarsel kujul ning see on hetk, mil sai alguse Usenet, kui failijagamissüsteemi ajalugu. (Allikas: http://courses.cs.ut.ee/2009/internet/).

Tsiteerin ühte Hinnavaatluse foorumi postitust, mis on kirjutatud 2008. aastal: "Usenet on/oli selline huvitav suhtluskanal, kuhu arvutikauged inimesed tavaliselt ei sattunud ja seega oli see omamoodi filter. Vahel, kui koolides olid arvutiõpetuse tunnid, siis tuli ka õpilaste läbu, sest see kuulus õppeprogrammi hulka. Useneti kasutamiseks tuli kasutada mõnda programmi (näiteks Outlook Express), mis postitused arvutisse tiris ja vastamine oli nagu e-kirja saatmine. Mõned kasutasid/kasutavad Usenetiga suhtlemiseks ka maililisti, mis oli vahendajaks. Usenetis postitamine ei olnud tavaliselt nii anonüümne nagu seda on foorumid." Siin kohal siis rõhutan, et tegemist oli 2008. aasta postitusega, mis algas sõnadega "on/oli".



IRC

Internet Relay Chat on 1988. aastal Jarkko Oikarinen poolt loodud reaalaja vestluse vorm, mis võimaldab failide jagamist kahe kliendi vahel. Loodi asendamaks programmi MUT (MultiUser talk). IRC on algselt mõeldud suhtlemiseks, kui hiljem saab suuresti tarkvara levitamise pärusmaaks. Peamiselt on IRC loodud "mitu mitmele" suhtlemiseks suhtlusfoorumitest, kuid lubab ka "üks ühele" suhtlemist privaatselt. Oma olemuselt on tegemist avatud protokolliga, mis kasutab TCP-d ning valikuliselt SSL-i. 
Isiklikult on ka minu elus on olnud periood, kus IRC kanalites suhtlemine ületas kriitilise piiri ja olid ajad, kus IRC kanalitest suhtlemine oli sama populaarne, kui tänasel päeval Facebook Messenger kasutus. Kasutajad, kes suurematest kanalites administraatori kohta omasid, olid justkui priviligeeritud ja võisid uhkust tunda. IRC tehnoloogia on ka tänapäeval kasutusel, kuid selle populaarsus pole enam kindlasti see, mis tema õitseaegadel.
Wikipedia definitsioon: Rühmadiskussioon Internetis on protokoll reaalajas Interneti kaudu tekstsõnumite vahetamiseks. Selle peamine eesmärk on võimaldada gruppide vahelist suhtlust foorumites, mida nimetatakse kanaliteks.

FTP

File Transfer Protocol 1985. aastal loodud ning tänase päevani aktuaalne ja laialdaselt kasutust leidev failide edastamise protokoll, mis võimaldab mitmel kasutajal samaaegselt luua ühendus ühe tsentraalse serveriga. Eesmärk on failide edastamine ühest arvutist (või serverist) teise. Oli periood, kus FTP serverid olid ühed peamine piraattarkvara levitamise kohad, kuna võimaldas failide üleslaadinud kasutajale mingil määral anonüümsust. Ühed kõige tuntumad Eesti sellised FTP serverid olid toru.hot.ee ja pump.starman.

13.09.17

Noppeid IT ajaloost

1. Windows Millenium Edition (ME)

Windows 98 operatsioonisüsteemi järeltulija Windows ME ilmus 2000. aastal kodukasutajate arvutiturule. Juba esimesest päevast alates vaevasid seda operatsioonisüsteemi mitmed stabiilsuse probleemid. Üsna kiiresti oli Windows ME OS endale kasvatanud maine süsteemist, mida tuleb iga hinnaga vältida.
Selle projektiga kaotas Microsoft miljoneid dollareid ning hindamatu on kahju, mis kaasnes kasutajate usu kaotamisega tarkvara hiidu.

2. Apple Maps


Olles ise "õuna" telefoni kasutaja, siis eelmine aasta iPhone 5 tulekuga ootasin pikisilmi ka Apple Maps keskkonda. Ootused erinevaid uudiseid ja teadandeid lugedes olid väga suured - tasuta kaardirakendus telefonis ei tee kunagi paha ning pigem lootsin, et suudetakse Google Maps rakendusest millegagi ees olla.
Paraku siis, kui see aeg kätte jõudis, mil Apple Maps laiema publiku kasutusse jõudis, oli pettumus suur.
Linnad olid valesti lokaliseeritud, tänavad puudu, fotod vigased, tähtsad vaatamisväärtused valedes kohtades jne. Kiiresti levis internetiavarustest tuhandeid pilte vigasest Apple Maps rakendusest.
Kirss tordil oli soovitus klientidele, et kasutagu nad parem Apple Maps asemel Google Maps rakendust. Ning seda ütles Apple CEO - can you beat that?

3. HD-DVD

Algul peeti HD-DVD-d tavalise DVD järglaseks. Paraku saadeti selle arendusrühm laiali 28. märtsil 2008. Lühidalt, mis juhtus?
Ühekihiline DVD plaat mahutab 4,7GB andmeid. Kõrglahutus televisiooni levikuga tekkis vajadus suuremate andmekandjate järgi. Välja kutse võtsid vastu kaks firmat: Sony (Blu-ray) ja Toshiba (HD-DVD).
2006. aastal valmis ühepoolne HD-DVD plaat, mis ühekihilisena mahutas 15 GB. Kuna tema konkurent, Blu-ray, võttis eesmärgiks 50GB, lisati sortimenti ka kahepoolsed HD-DVD plaadid (30GB ja 60GB).
Ka Blu-ray täitis enda eesmärgid. Nii oli turule kerkinud kaks plaadiformaati, mille "lugemiseks" oli vaja erinevaid seadmeid. Seda perioodi kutsuti nn "formaadisõjaks".
2008. aasta veebruaris olid HD-DVD arendajad sunnitud käed püsti tõstma, sest üks olulisimaid filmikompaniisid Warner Brothers teatas ootamatult, et lõpetavad oma filmide turustamise HD-DVD plaatidel. Selleks korraks oli sõda lõppenud ning Sony ja Blu-ray võitnud.